Fri08182017

Aktualizacja07:34:00 AM GMT

Back Publicystyka Wydarzenia Z Polski Wystawa w CINiBA pt. „Jan Hus 600 lat”
+ 1
+ 0
Wystawa w CINiBA pt. „Jan Hus 600 lat”
poniedziałek, 29 lutego 2016 10:22
Wpisany przez Wit
Wit

Wystawa pt. „Jan Hus - 600 lat”

1 marca, godzina 12.00, Sala Konferencyjna CINiBA (ul. Bankowa 11a Katowice) – konferencja inaugurująca wystawę

1-31 marca – czas trwania wystawy w CINiBA

 

Wystawa pt. „Jan Hus 600 lat”

1 marca 2016 roku o godz. 12.00 w sali konferencyjnej Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Jan Hus 600 lat”, w którym udział wezmą dyrektor CINiBA prof. dr hab. Dariusz Pawelec, dyrektor Instytutu Historii UŚ prof. dr hab. Jerzy Sperka i dyrektor Czeskiego Centrum dr Petr Janyška.

Uroczystemu otwarciu ekspozycji towarzyszyć będą wystąpienia referentów, poświęcone postaci i działalności Jana Husa – czeskiego duchownego, bohatera narodowego, filozofa, prekursora protestantyzmu, twórcy literackiego języka czeskiego.

O znaczeniu Jana Husa w naszej historii i teraźniejszości dyskutować będą naukowcy Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu w Ostrawie, a także Instytutu Czeskiego w Warszawie.

 

PROGRAM

12.00-12.30 –- Powitanie gości. Wystąpienia prof. dra hab. Dariusza Pawelca dyrektora CINiBA, prof. dra hab. Jerzego Sperki dyrektora Instytutu Historii i dra Petra Janyška dyrektora Czeskiego Centrum
12.30-13.00 – prof. dr hab. Jerzy Sperka (IH UŚ) - Król Władysław Jagiełło i jego otoczenie wobec husyckich Czech
13.00-13.30 – dr hab. Robert Antonin (FF UO) - Ideál českého panovníka ve svědectví pramenů husitské doby
13.30-14.00 – dr Dalibor Janiš (FF UO) - Král Zikmund, šlechta a husitství na Moravě.
14.00.14-30 – dr Joanna Przyklenk (IJP UŚ) - Jan Hus a sprawa polska, czyli o ortografii i językowych kontaktach polsko-czeskich doby staropolskiej.

Ruch husycki zarówno w Czechach jak i Polsce wzbudza wciąż żywe emocje. Cześć badaczy traktuje go jako rewolucję religijną wyprzedzającą o epokę czasy Marcina Lutra, część jako herezję, a jeszcze inni jako ruch polityczny. Chociaż w Polsce nie odegrał on takiej roli jak w Czechach, to jednak wiąże się z naszym krajem chociażby poprzez Zawiszę Czarnego, który stanął w obronie pojmanego w Konstancji - pomimo gwarancji bezpieczeństwa - Jana Husa, a szereg panów polskich w większym, bądź mniejszym stopniu sympatyzowała z husytami. Zainteresowanie ruchem husyckim spopularyzował niedawno Andrzej Sapkowski wydając świetnie napisaną trylogię poświęconą tym czasom, której kanwa osadzona jest na Śląsku - regionie wielkich wpływów husyckich. Niniejsza wystawa, zorganizowana w 600-lecie śmierci Jana Husa z pewnością przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania zarówno postacią profesora Uniwersytetu Karola w Pradze, jak i całym ruchem. – powiedziała dr hab. Bożena Czwojdrak z Instytutu Historii UŚ.

Wpływy czeskie na polszczyznę doby staropolskiej były znaczące: język czeski „wspomagał” polskie tłumaczenia tekstów łacińskich oraz stanowił inspirujące źródło licznych zapożyczeń. Obecność bohemistycznego elementu w tym czasie nie dziwi, wszak w południowym sąsiedzie widziano wówczas godny naśladowania wzór językowo-kulturowy. Inspiracji czeszczyzną mogło być zresztą więcej, jeśli wspomnimy zaproponowaną przez Jana Husa reformę ortografii. Jednak z przyczyn religijnych nie można było z niej skorzystać. W polskiej ortografii musiano wypracować własny model pisowni – powiedziała dr Joanna Przyklenk z Instytutu Języka Polskiego UŚ.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka jest miejscem, gdzie tradycyjnie już spotykają się różne poglądy, kultury i tradycje. Naszą misją jest umożliwienie udziału w takich spotkaniach wszystkim zainteresowanym, obok zapewnienia powszechnego dostępu do profesjonalnej informacji naukowej. Wystawa i towarzysząca jej otwarta konferencja z udziałem specjalistów różnych dziedzin wiedzy z Polski i Czech, to nasz sposób na popularyzację nauki, pokazanie, że w codziennym życiu również możemy korzystać z jej osiągnieć. Serdecznie zapraszamy na to spotkanie, do pełnego korzystania z przestrzeni biblioteki – powiedział prof. dr hab. Dariusz Pawelec, dyrektor CINiBA.

Wystawa dostępna będzie do 31 marca. Wstęp wolny, od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:00 do 20:00.

Organizatorami wystawy są: Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka UŚ i UE w Katowicach oraz Czeskie Centrum w Warszawie.

Grupy dyskusyjne

Copyright (c) netFORMATOR.pl