Fri08182017

Aktualizacja07:34:00 AM GMT

Back Publicystyka Wydarzenia Z regionu Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową
+ 4
+ 0
Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową
środa, 23 marca 2016 10:36
Wpisany przez Wit
Wit

Od 21 do 31 marca 2016 r. zapraszamy do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej na wystawy i warsztaty przygotowane w ramach obchodów Tygodnia Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Organizatorami wydarzenia są: CINiBA – wspólna biblioteka Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Samorząd Studencki UŚ.

Program

·         Wystawa plakatów antyrasistowskich – przygotowana przez Samorząd Uniwersytetu Śląskiego

·         Wystawa pt. „Siła różnorodności przeciw rasizmowi – w zbiorach CINiB-y” – wybór i opracowanie CINiBA

·         Warsztaty pt. „Jak oceniać informacje znalezione w Internecie” – prowadzenie Jadwiga Witek, Tomasz Zięba, CINiBA

Termin warsztatów: 31 marca od 12:00 do 13:30, CINiBA, ul. Bankowa 11a, sala dydaktyczna, poziom 0.

Wstęp wolny!

Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem, który przypada 21 marca i rozpoczyna Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 roku. Obchody mają na celu uczczenie pamięci ofiar rasizmu oraz promowanie aktywności społecznej na rzecz eliminacji dyskryminacji i rasizmu na świecie. Każdego roku akcja odbywa się pod innym hasłem, w tym roku jest to „siła w różnorodności”.

Poprzez tę wystawę Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego przyłączył się do sieci ponad 560 organizacji w całej Europie corocznie podejmujących działania w Europejskim Tygodniu Akcji Przeciw Rasizmowi koordynowanym przez UNITED for Intercultural Action. Wystawa prezentuje antyrasistowskie plakaty opublikowane przez tę organizację w ciągu ostatnich 15 lat - powiedziała Danuta Chodakowska z Samorządu Studenckiego UŚ

Problem dyskryminacji jest jednym z istotniejszych zagadnień, z jakimi musi się zmierzyć współczesne społeczeństwo, a które często bywa pomijane w publicznym dyskursie. Wystawy mają na celu wzbudzenie refleksji oraz budowanie świadomości społecznej w obszarze działań antydyskryminacyjnych. Liczba ataków na tle rasistowskim w Europie systematycznie rośnie, a ataki te często spotykają się z bierną reakcją społeczną. Aby skutecznie przeciwdziałać rasizmowi, kluczowa jest edukacja oraz wzbudzenie autorefleksji i właśnie takie cele stawiają przed sobą wystawa plakatów antyrasistowskich i prezentacja książek na ten temat,  przygotowane w ramach obchodów Tygodnia Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową.

Jadwiga Witek

 

Rzecznik prasowy CINiBA

Centrum Informacji Naukowej

i Biblioteka Akademicka

Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu

Ekonomicznego w Katowicach

ul. Bankowa 11a; 40-007 Katowice

kom. 512 120 774, tel. 32 786 5008

www.ciniba.edu.pl

Grupy dyskusyjne

Copyright (c) netFORMATOR.pl