Fri08182017

Aktualizacja07:34:00 AM GMT

Back Publicystyka Sport Pozostałe Fascynujący sport nurkowy i niezbędny sprzęt do jego uprawiania
+ 1
+ 0
Fascynujący sport nurkowy i niezbędny sprzęt do jego uprawiania
środa, 18 czerwca 2014 11:44
Wpisany przez Rafał Praszczyk
Rafał Praszczyk

Spośród kilku bardzo modnych ostatnio amatorskich dyscyplin sportowych, na plan pierwszy wysuwa się nurkowanie. Popularność tego sportu jest w znacznym stopniu wynikiem naturalnej dla człowieka chęci poznawania nowych światów i fascynacji tajemniczością podwodnej rzeczywistości.

Warunki konieczne

Do tego, aby bezpiecznie uprawiać tego rodzaju hobby, potrzebne są odpowiednie umiejętności oraz właściwie dobrany sprzęt do nurkowania. Po ukończeniu kursu często amator podwodnych eskapad nie ma jeszcze wystarczającego doświadczenia, aby trafnie dobrać sprzęt do nurkowania, dlatego też warto zapoznać się z publikacjami i opiniami doświadczonych nurków na ten temat i uważnie przejrzeć rozmaite oferty w sklepach.

Podstawowe wyposażenie

Podstawowy sprzęt do nurkowania, to przede wszystkim maska, fajka i płetwy. Umożliwiają one krótkie nurkowanie, z zatrzymaniem oddechu na parę minut, do dłuższego przebywania pod wodą potrzebne jest dodatkowe wyposażenie. Maskę przed zakupem należy przymierzyć, sprawdzając, czy dobrze przylega do twarzy, a jednocześnie pozwala na przedmuchiwanie nosa. Jeśli chodzi o płetwy, to miękkie nadają się dla początkujących, ponieważ nie wymagają tak silnej pracy mięśni, jak płetwy twarde.

Pozostałe elementy

W skład sprzętu do nurkowania wchodzi także butla służąca do gromadzenia powietrza pod ciśnieniem, automat oddechowy i bardzo popularny w ostatnim czasie komputer nurkowy. W kwestii wyboru odpowiedniego automatu oddechowego powinniśmy kierować się przede wszystkim jego przeznaczeniem, czyli warunkami, w jakich będziemy nurkować oraz parametrami technicznymi. Komputer nurkowy pozwoli na kontrolę bezpieczeństwa, głębokości, czasu przebywania pod wodą oraz marginesu dekompresji.

Sprzęt pomocniczy

Oprócz elementarnego wyposażenia, jakie stanowi maska, fajka i płetwy i sprzętu oddechowego, współczesny nurek ma jeszcze do dyspozycji pomocniczy sprzęt do nurkowania, w skład którego wchodzą między innymi skafandry, kamizelki ratowniczo-wyrównawcze, torby nurkowe, latarki, rękawice, pasy balastowe oraz wiele innych akcesoriów. Niektóre z nich są bardzo przydatne, inne służą jedynie swego rodzaju modzie.

Wbrew pozorom sport dla każdego

W obiegowej opinii nurkowanie to sport ekstremalny, niebezpieczny i drogi. Tymczasem w rzeczywistości jest to forma rekreacji dostępna niemal dla wszystkich, pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa i dopuszczalnych limitów. Wiąże się naturalnie z określonymi kosztami, takimi jak opłata za kurs, wykup karnetu, sprzęt do nurkowania, ale nie są to kwoty bardzo wygórowane, a przyjemność płynąca z możliwości poznawania podwodnego świata jest nieporównywalna z niczym innym, dlatego też nurkowanie zdobywa sobie coraz więcej miłośników.

Źródło artykułu: dystrybutor sprzętu do nurkowania sklep Divegear

Grupy dyskusyjne

Copyright (c) netFORMATOR.pl