Fri08182017

Aktualizacja07:34:00 AM GMT

Back Publicystyka Różne Na luzie Minimalizm w modzie
+ 2
+ 2
Minimalizm w modzie
środa, 04 czerwca 2014 07:10
Wpisany przez Francis.de
 Francis.de

Przyglądając się trendom opanowującym co jakiś czas światowe rynki mody oraz projektowania można zauważyć tendencję do coraz większego upraszczania form. Dzieje się tak zarówno w projektowaniu odzieży, dodatków jak również w wystroju wnętrz. Dziś eleganckie i wysmakowane wnętrze nie musi już oznaczać licznych dodatków, bibelotów czy elementów dekoracyjnych. Wielu projektantów przekonuje, że prostota jest najbardziej elegancka. Jeżeli jeszcze poszczególne elementy wyposażenia wykonane zostaną z wysokiej jakości materiałów, to możemy otrzymać wnętrze, które zaliczyć można do luksusowych.

Podstawowym założeniem minimalizmu jest uproszczenie form przedmiotów oraz poleganie jedynie na 2-3 podstawowych bryłach. Najlepiej sprawdzają się tu sześciany i prostopadłościany, których czyste linie, czytelne załamania oraz duże możliwości aranżacyjne dają ogromne pole do popisu. W przeciwieństwie do tradycyjnych mebli minimalizm stara się unikać wszelkiego rodzaju dodatkowych załamań, wypustek czy nawet uchwytów. Zastępują je z powodzeniem starannie wykonane frezy zastępujące klamki. Dzięki nim meble są funkcjonalne i wygodne w użyciu, a dodatkowe elementy nie zaburzają ich harmonii.

Ważną rolę w koncepcji minimalistycznych pomieszczeń odgrywa przestrzeń. Meble nie mogą jej w żaden sposób zakłócać. Często wskazuje się, że styl ten najlepiej sprawdza się w przestronnych wnętrzach, które doskonale harmonizują z prostymi bryłami. Jednak prostota pasuje także do mniejszych metraży. Dzięki niej pomieszczenia stają się optycznie większe i bardziej przestronne. Stosując minimalistyczny wystrój łatwo uzyskać także efekt sterylności. To kolejne z założeń stylu – upodobanie do stonowanych barw. W projektach dominują biel, czerń, szarości oraz srebro. Zazwyczaj wykonane elementy są błyszczące, tak by odbijać padające światło, zarówno naturalne jak i sztuczne, pochodzące z właściwie rozmieszczonych, ale dyskretnych źródeł.

Jedną z najlepszych firm europejskich specjalizujących się w produkcji minimalistycznych mebli do kuchni i łazienek jest włoski Minimal. Cechuje go oszczędne wzornictwo, w którym całe wyposażenie kuchni zostało sprowadzone do dwóch brył. Tworzy je wysoka zabudowa szaf oraz wyspa. Nie ma tu półek, przeszkleń, które pozwalałby na eksponowanie naczyń. Uzupełnieniem mogą być jedynie błyszczące metalowe garnki oraz proste, intuicyjne krany.

Minimal oprócz ciekawego nieszablonowego wzornictwa zwraca też uwagę różnymi rozwiązaniami, które ułatwić mogą codzienne życie. Jednym z nich jest zastosowanie przesuwanego blatu wyspy, dzięki któremu można znaczenie powiększyć jej powierzchnię. Pełni ona jeszcze jedną ważną funkcję. We wzornictwie włoskiego producenta niezwykle ważne jest zakrycie wszelkich urządzeń AGD. Nie mają one prawa burzyć harmonii wnętrza. Pod przesuwanym blatem ukryta jest płyta indukcyjna oraz zlew i kran. Z kolei prosta ale efektowna zabudowa ścian skrywa lodówkę oraz piec.

Minimalistyczne wzornictwo spodoba się na pewno osobom ceniącym nowoczesność oraz funkcjonalność. Wybór wyposażenia z kolekcji Minimal gwarantuje z kolei najwyższą jakość materiałów oraz wykonania. To meble, których ponadczasowe kształty sprawdzą się przez wiele lat i pozwolą na cieszenie się wysmakowanym i eleganckim wnętrzem.

Źródło
domoskop.pl

Grupy dyskusyjne

Copyright (c) netFORMATOR.pl