Fri08182017

Aktualizacja07:34:00 AM GMT

Back Jak pisać artykuły?
+ 6
+ 3
Jak pisać artykuły?
Lynksor

Preambuła

Na Netformator.pl pisać może każdy. Jednak nie każdy będzie mógł poszczycić się publikacją na naszych łamach. Nie jest to kwestia oceny jako takiej, lecz pewnych wymagań, które powinien spełniać każdy przesłany do nas artykuł.

Przede wszystkim tytuł. Musi być on interesujący, nawet prowokacyjny, ale musi pozostać w dobrym tonie i nie może obrażać (zniesławiać) osób trzecich, instytucji czy w ogóle czegokolwiek. Jeśli chcesz wyrazić swoja krytyczną opinie na jakiś temat zrób to z klasą - wówczas będziesz szanowany i ceniony (jednak licz się z krytyką, którą napotkasz w komentarzach pod swoimi publikacjami.

Nie wklejaj tekstów do edytora bezpośrednio z takich programów jak Word czy Openoffice!

Wklejaj teksty (jeżeli w ogóle musisz) z notatnika! W przeciwnym razie na Twoim koncie w źródle edytora "schowają się" "niewidzialne znaki" charakterystyczne dla wcześniej wspomnianych programów. Niestety robią one spore zamieszanie w czasie publikacji. Jeżeli stwierdzimy, że któryś z tekstów został skopiowany do edytora w tutaj właśnie opisany, niedozwolony przez nas sposób, zwyczajnie odsuniemy go od publikacji. Zrozum, że nie jesteś jesteś jedyną osobą, która wysyła nam swoje prace. Prosimy więc, abyś nie przysparzał nam dodatkowej pracy z "czyszczeniem" Twojej publikacji, skoro nie jet to konieczne.

Jak wysyłać artykuły

Artykuły na platformie netFORMATOR.pl może publikować korzystając z opcji "Wyślij artykuł". Znajduje się ona w menu głównym opcja "Moje konto". W portalu osadzony jest elastyczny edytor ułatwiający redagowanie tekstu. Można dowolnie przeformatować  wprowadzane informacje z jego poziomu lub wkleić z innego edytora (szczegółowe informacje poniżej). Autorzy publikacji mogą określić w jakiej grupie tematycznej powinien być zamieszczony ich artykuł. W tym celu z listy Sekcja znajdującej się pod edytorem wskazują odpowiedni tytuł wątku tematycznego - Kategoria znajdując się obok jest uszczegółowieniem wskazania. Dodatkowo publikujący mogą decydować o formie dyskusji związanej z ich artykułem. Tu pomocnicze są przyciski umieszczone pod edytorem zarządzające komentarzami. Domyślnie w platformie do wszystkich artykułów dołączana jest możliwość komentowania. Ze względu na elastyczność systemu oaz komfort  piszących można: zablokować komentarze (Jcomments Off -komentarze nie są dostępne) lub zakończyć dyskusję ( ręcznie wpisujemy w tekst artykułu frazę - wówczas dotychczasowe komentarze są wyświetlane ale nie można wprowadzać kolejnych).

Ramy artykułu

Twoja publikacja ukaże się na łamach Netformator.pl jeżeli będzie spełniała kilka ważnych kryteriów, które bierzemy pod uwagę:

Artykuł winien mieć tekst wprowadzający, który nie będzie przekraczał 250 znaków. Zauważ, że chociażby pod zdjęciami na stronie głównej widać tylko fragment tekstu. To jest właśnie wprowadzenie. Powinno ono w dwóch krótkich zdaniach zachęcić czytelnika do "pochłonięcia" ów publikacji zupełnie jak wisienkę na torcie. Może wydawać się to śmieszne, ale prawda jest taka, że Diabeł tkwi w szczegółach.

Główną częścią Twojej pisemnej wypowiedzi będzie rozwinięcie. To właśnie w nim opisujesz sedno sprawy. Jeżeli masz zamiar stworzyć dłuższy tekst to podziel go według uznania na akapity. Szalenie ważne jest, aby Twój potencjalny czytelnik nie "znudził" się od samego spojrzenia na artykuł napisany bez wizualnej adaptacji. Jeżeli uważasz, że któreś słowo lub fragment wymaga szczególnego akcentu to możesz ów frazę lub zdanie pogrubić bezpośrednio w edytorze. Nie używaj jednak kolorów, podkreśleń czy innych "egzotycznych" upiększeń. Przesadność wobec ozdobników może łatwo odstraszyć czytelników.

Postaraj się, aby tekst miał odpowiednie zakończenie, a nawet puentę. Nawet w jednym krótki zdaniu możesz wykazać talent, a nawet geniusz. Pamiętaj, że czytamy Twoje publikacje od początku do końca.

Załączniki

 

Na chwilę obecną możesz wklejać jedynie takie zdjęcia, do których posiadasz prawa autorskie lub  zdjęcia są na licencji GNU GPL (klik!). Wyjaśniamy Ci, że nie jest to trudne do sprawdzenia. Łatwo będzie nam się zorientować, że zdjęcie na przykład nanocząsteczki, wirusa, czy struktury molekularnej nie jest Twoją własnością. Niby jakim cudem miałbyś "pstryknąć" taką fotkę? Wówczas przeszukamy według naszego redakcyjnego algorytmu część zasobów sieciowych w których mogło pojawić się to samo zdjęcie (o ile ta dodatkowa praca będzie rzeczywiście konieczne). Jeśli licencja w źródle zdjęcia będzie pozwalała na jej dalsze opublikowanie to z pewnością to zrobimy. Jeżeli nie - wybacz, ale niepotrzebnie straciłeś/aś czas na poszukiwaniu tego materiału.

Sprawa komplikuje się wówczas kiedy nie możemy zinterpretować warunków licencji ani Twoich praw autorskich do załącznika. Możliwe, że wówczas skontaktujemy się z Tobą i spróbujemy ustalić źródło/pochodzenie/własność zdjęcia. Ale uwierz, że jest to niepotrzebne marnotrawienie czasu. Korzystaj więc ze zdjęć opublikowanych na licencji GNU GPL.

Grupy dyskusyjne

Copyright (c) netFORMATOR.pl